Zespół Pieśni i Tańca "Ziemia Lisiecka"

zpit-ziemialisiecka-logo

Zespół Pieśni i Tańca
“Ziemia Lisiecka”

Zespół został założony w 2015 roku. Od czasu powstania aktywnie uczestniczy w wydarzeniach folklorystycznych, prężnie promując polski folklor oraz tańce ludowe na arenie lokalnej, krajowej i międzynarodowej. Jest zdobywcą wielu nagród w przeglądach i konkursach tanecznych. Tancerze Zespołu aktywnie rywalizują w ogólnopolskich turniejach tańców polskich organizowanych pod patronatem Komisji ds. Tańców Polskich Polskiej Sekcji CIOFF, zdobywając niejednokrotnie wysokie miejsca, w tym m.in. wicemistrzostwo Polski. Uczestniczył w festiwalach w Polsce, Bułgarii, Macedonii oraz na Węgrzech.

W skład Zespołu wchodzi kilka grup taneczno-wokalnych, w tym także utworzona niespełna rok temu grupa dla dorosłych oraz grupa dla par turniejowych, która zrzesza pary startujące w konkursach polskich tańców narodowych. Tancerze nieustannie podnoszą swoje umiejętności podczas zgrupowań szkoleniowych oraz warsztatów z tańców narodowych, regionalnych, a także technik uzupełniających.

W repertuarze Zespołu znajdują się polskie tańce narodowe (polonez, krakowiak, mazur, oberek, kujawiak) oraz tańce regionalne z górnego śląska, beskidu śląskiego, spiszu, warmii, lublina, a także tańce i piosenki z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Grupy

6-8 lat

grupa przygotowawcza

8-12 lat

grupa młodsza

13-19 lat

grupa starsza

> 18 lat

grupa dorosła

9-13 lat

grupa dziewczęca

> 7 lat

grupa turniejowa

Kadra

Łukasz Kopyto
Kierownik artystyczny, instruktor, choreograf
Dwukrotny zdobywca tytułu Pary Roku oraz Wicemistrzostwa Polski w Polskich Tańcach Narodowych w kategorii VI.
 
Jego przygoda z tańcem ludowym rozpoczęła się kilkanaście lat temu z Zespole Pieśni i Tańca „Silesianie”. To tam przekonał się do tańca i folkloru. Występował na scenach w Polsce i za granicą, a także zaczął startować w turniejach Tańców Polskich w formie towarzyskiej. Przez kilka lat stawał na podium konkurując z najlepszymi parami w Polsce.
 
Po odejściu z zespołu założył ze swoją partnerką grupę taneczną „niekrzesani”, która w 2018 roku zdobyła tytuł Najlepszego Zespołu w kategorii VI. Prowadził zajęcia taneczno-edukacyjne nt. folkloru, tańców ludowych i narodowych w przedszkolach, szkołach oraz młodzieżowych domach kultury.
Adrianna Raduszewska-Mendrok
Akompaniatorka, nauczycielka śpiewu

Z wykształcenia pedagog o specjalności wychowanie przedszkolne i edukacja wczesnoszkolna. Oprócz tego ukończyła studia podyplomowe o kierunku: rytmika, edukacja muzyczna i plastyczna, gimnastyka korekcyjna oraz taniec dla dzieci. Jest absolwentką I stopnia szkoły muzycznej im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie oraz II stopnia Archidiecezjalnej Szkoły Muzycznej im. kard. Franciszka Macharskiego w Krakowie, gdzie uzyskała tytuł zawodowy muzyka instrumentalisty. Ada gra na flecie poprzecznym, organach, fortepianie. Wiele lat uczęszczała do różnego rodzaju zespołów muzycznych m.in. orkiestr kameralnych, chóru reprezentacyjnego „Pueri Cantores Cracovienses” a także orkiestry zespołu ludowego „Krakowiak”. Aktualnie na codzien pracuje jako nauczyciel wychowania przedszkolnego i wychowawca najstarszej grupy w Oddziale przedszkolnym w Facimiechu oraz instruktor rytmiki w wielu placówkach na terenie gminy Skawina zarażając swoją muzyczną pasją najmłodsze pokolenia.

W swojej pracy realizuje wiele projektów ogólnopolskich, których celem jest umuzykalnienie dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Uczestniczyła w kilkunastu szkoleniach o tematyce edukacji muzycznej nieustannie rozszerzając swój warsztat pracy.