Barwy polskiego folkloru
O tym jak wielobarwny jest nasz folklor najlepiej wiedzą członkowie zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Lisiecka”, którzy od 6 lat prezentują go nie tylko w gminie Liszki, ale także w całej Polsce i poza jej granicami. Barwy polskiego folkloru to stroje, muzyka ludowa, pieśni i zabawy ludowe oraz polskie krajobrazy. Znają jego wartość nasi tancerze i tancerki, dzieci i młodzież tańcząca w zespole a także ich najbliżsi oraz wielu mieszkańców gminy Liszki, którzy tak jak my kochają pieśni i tańce ludowe. Zachwycają się nim również ludzie na całym świecie.
Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Lisiecka” działa prężnie dzięki pracy i zaangażowaniu członków Stowarzyszenia oraz wolontariuszy a także rodziców i rodzin dzieci i młodzieży będących członkami zespołu oraz instruktorów pracujących z zespołem. Pomimo tego, aby zespół mógł się cały czas rozwijać i działać niezbędne do tego są pozyskiwane fundusze, zarówno z Samorządów, jak i z prywatnego biznesu i innych źródeł.
W roku 2021 Stowarzyszenie Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Lisiecka” zrealizowało następujące projekty:
„Rok 2021 z folklorem i kulturą ludową”
Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowych Gminy Liszki
Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowych Powiatu Krakowskiego
Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowych Województwa Małopolskiego
„Piękna nasza Polska cała”
Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowych Stowarzyszenia Blisko Krakowa
Dzięki otrzymanym dotacjom działalność naszego zespołu mogła być kontynuowana w roku 2021. Dzieci i młodzież 2 razy w tygodniu – nawet w trudnym czasie pandemii – systematycznie ćwiczyli na sali oraz z dumą reprezentowali gminę Liszki, Powiat Krakowski i Województwo Małopolskie na turniejach i konkursach. Młodzież w ramach projektów wzięła udział także w warsztatach tanecznych, podczas których doskonaliła krok poloneza oraz uczyła się kroków i figur występujących w mazurze. Jesienią zespół zaprezentował swoje umiejętności podczas dożynek w Rybnej, przeprowadził dwa warsztaty regionalne i wystąpił podczas Pikniku Lisieckiego. Zwieńczeniem całego roku pracy był zorganizowany przez nasze Stowarzyszenie koncert „Piękna nasza Polska cała”, który dzięki uprzejmości Zarządu Fundacji im Ks. Siemaszki i Dyrekcji Liceum Ogólnokształcącego im. Josephine Gebert odbył się auli liceum w Centrum Edukacyjnym „Radosna Nowina 2000” w Piekarach w dniu 28 listopada 2021 roku. Na scenie oprócz „Ziemi Lisieckiej” pojawił się Międzyszkolny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiak z Krakowa. Podczas koncertu publiczność oglądając tańce i słuchając pieśni ludowych przeniosła się w przepiękny świat polskiego folkloru. Za sprawą obu zespołów odwiedziła Lubelszczyznę, Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, zajrzała na tereny Lachów Sądeckich, Łowicza oraz na Spisz. Widownia podróż zakończyła w Krakowie. Podczas koncertu widzowie mieli przyjemność obejrzeć także poloneza oraz mazura wykonanego przez „ZPIT „Ziemia Lisiecka” w nowej choreografii Anny Kruczek do muzyki skomponowanej przez młodego kompozytora Macieja Wilczyńskiego. Tancerki zaprezentowały się w nowych sukniach mazurowych uszytych z otrzymanych środków. Pozyskane fundusze z projektów umożliwiły nam również uzupełnienie garderoby o kolejne brakujące elementy strojów takie jak gorsety Lisieckie, fartuchy, spodnie krakowskie, bluzki krakowskie, pasy do Spiszu, buty damskie.
Nasze stowarzyszenie w roku 2021 w sposób bardzo szczególny włączyło się promocję polskich tańców narodowych a zwłaszcza poloneza i mazura. Zespoły, stowarzyszenia, ośrodki naukowe i kulturowe z całej Polski i my również czynimy starania, aby Polonez został wpisany na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości, prowadzoną w oparciu o Konwencję UNESCO 2003 w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Warsztaty taneczne w których brała udział nasza młodzież w ciągu całego roku odbywały się zarówno na miejscu jak i podczas wakacyjnego wyjazdu do siedziby Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. S. Hadyny. W Koszęcinie nasi tancerze i tancerki pod czujny okiem pedagogów i zawodowych tancerzy ze „Śląska” szlifowali kroki mazura, uczestniczyli w lekcjach klasyki, śpiewu oraz ruchu scenicznego.
Pragniemy podziękować wszystkim, którzy w tym trudnym czasie pandemii podali nam pomocną dłoń: dziękujemy Druhom z OSP Ściejowice za okazane serce i udostępnienie remizy na zajęcia w roku szkolnym 2020/2021, Panu Dyrektorowi Zespołu Szkolno- Przedszkolnego im. kpt. pil. Mieczysława Medweckiego w Morawicy Zbigniewowi Pawłowskiemu za otwarte serce i umożliwienie nam prowadzenie zajęć w szkole w Morawicy od września 2021 oraz Panu Wójtowi gminy Liszki Pawłowi Misiowi za zainteresowanie działalnością zespołu i wspieranie naszych działań.
Składamy również podziękowania naszym darczyńcom a są nimi: Zakład Elektroinstalacyjny Elektro Perfekt Zbigniew Fryc, Eurowarsztat Damiko z Liszek, Pracownia Piekarniczo-Cukiernicza “Łysa Góra” Ewa i Janusz Trojan a także anonimowym ofiarodawcom.
Rok 2021 kończymy z przytupem, sukcesami i nadzieją na dalszy rozwój. Oto nasze najważniejsze osiągnięcia:
III miejsce zajęła grupa reprezentacyjna za „Tańce i Piosenki Górali Spiskich” w XXVII Ogólnopolskim Festiwalu Folklorystycznej Twórczości Dziecięcej „Dziecko w Folklorze” w Baranowie Sandomierskim;
Wyróżnienie zdobyła młodsza grupa reprezentacyjna za „”Tańce i Piosenki Górnego Śląska” w XXVII Ogólnopolskim Festiwalu Folklorystycznej Twórczości Dziecięcej „Dziecko w Folklorze” w Baranowie Sandomierskim;
Osiągnięcia par turniejowych w 2021 roku:
XIX Ogólnopolski Turniej Tańców Polskich o „Pierścień Księżnej Izabeli” w Puławach:
I miejsce w kat. II B Franciszek Brzeziński i Łucja Siejka;
II miejsce w kat. III A Paweł Tabor i Zofia Brzezińska;
III miejsce w kat. III C Marek Tworzyk i Emilia Fryc.
VIII Ogólnopolski Turniej Tańców Polskich „O Dobczycką Kozę” w Dobczycach:
I miejsce w kategorii II B – Łucja Siejka i Franciszek Brzeziński;
I miejsce w kategorii III C – Emila Fryc i Marek Tworzyk;
I miejsce w kategorii III open – Zofia Brzezińska i Paweł Tabor;
XX Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich „Mazur” pod Patronatem Polskiej Sekcji CIOFF
II miejsce w kategorii III (13-15 LAT) OPEN – Zofia Brzezińska i Paweł Tabor
VII Ogólnopolskiego Turnieju Tańców Polskich „Śląski Diament 2021” w Katowicach
I miejsce w kat. III C (13-15 lat) i AWANS do klasy wyższej – III B otrzymali – Emilia Fryc i Marek Tworzyk
W turniejach tańców polskich w 2021 roku Zespół i gminę Liszki reprezentowali również : Michał Dymek i Dorota Kapusta, Antoni Kapusta i Małgorzata Koszycka, Wojciech Wąsik i Marcelina Dymek, Małgorzata Witalec i Michał Berbeć, Aniela Biczak i Piotr Soból.
Gratulujemy naszym tancerkom i tancerzom oraz ich rodzicom wytrwałości i osiągnięć.
Stowarzyszenie Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Lisiecka