Zespół Pieśni i Tańca "Ziemia Lisiecka"

zpit-ziemialisiecka-logo
Kategorie
Bez kategorii

Koncert „Piękna nasza Polska cała” za nami

Było barwnie, kolorowo i radośnie. W gościnnych progach Liceum Ogólnokształcącego im. Josephine Gebert w Centrum Edukacyjnym „Radosna Nowina 2000” w Piekarach 28 listopada br. zgromadziła się publiczność. Na scenie swoje umiejętności zaprezentowali wspaniali tancerze i tancerki Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Lisiecka” trenujący pod kierownictwem Pani Anny Kruczek oraz Międzyszkolnego Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Krakowiak” z Krakowa, którego dyrektorem jest Pani Aldona Skoczek. Grupy z „Krakowiaka” przygotowane zostały do występu przez Panie: Martę Gracę, Beatę Wilczyńską, Annę Kruczek oraz Annę Lech. Do tańca i śpiewu przygrywały dwie kapele: ze strony Ziemi Lisieckiej zagrała kapela pod kierownictwem Adrianny Raduszewskiej, ze strony Krakowiaka zagrała kapela pod kierownictwem Mirosława Gawlika. Swój debiut w kapeli ZPiT „Ziemia Lisiecka” zaliczyła nasza tancerka Zosia Brzezińska grając na klarnecie a hejnał zagrał po raz pierwszy na scenie nasz tancerz Jacek Matczyk. Bardzo im gratulujemy. Cieszymy się, że mamy tak wszechstronnie uzdolnioną młodzież.
Widownia oglądając tańce i słuchając pieśni ludowych przeniosła się w przepiękny świat polskiego folkloru. Tancerze zabrali widzów na Lubelszczyznę, Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, na tereny Lachów Sądeckich, w okolice Łowicza oraz na Spisz. Podróż po Polsce zakończyliśmy w Krakowie.
W trakcie koncertu widzowie obejrzeli dostojnego Poloneza a także po raz pierwszy zatańczonego na scenie Mazura
w wykonaniu tancerzy i tancerek Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Lisiecka”. Zarówno polonez jak i mazur są tańcami, które ćwiczyła nasza młodzież podczas cyklu warsztatów, odbywających się w ciągu roku 2021. Nowa choreografia do mazura jest efektem końcowym tych warsztatów. Zostały one zrealizowane w ramach projektów „Piękna nasza Polska cała” przy wsparciu finansowym LGD Blisko Krakowa oraz „Rok 2021 z folklorem i kulturą ludową” przy wsparciu finansowym Gminy Liszki, Województwa Małopolskiego, Powiatu Krakowskiego. Z pozyskanych środków udało nam się także uszyć suknie do mazura, zakupić buty dla dziewcząt do mazura oraz uzupełnić garderobę zespołu o brakujące elementy strojów: gorsety Lisieckie, fartuchy, spodnie krakowskie, bluzki krakowskie, pasy do Spiszu, buty krakowskie damskie.
Koncert odbył się w ramach projektów i był ich zwieńczeniem: „Rok 2021 z folklorem i kulturą ludową” i „Piękna nasza Polska cała”. Projekty zostały zrealizowane przy wsparciu finansowym Gminy Liszki, Województwa Małopolskiego, Powiatu Krakowskiego oraz LGD Blisko Krakowa.
Dziękujemy Dyrektorowi Zarządu Fundacji im. ks. Siemaszki ks. Dariuszowi Błaszczykowi za umożliwienie nam zorganizowania koncertu w auli Liceum w Centrum Edukacyjnym „Radosna Nowina 2000”.
Realizację koncertu wsparły następujące firmy: Zakład Elektroinstalacyjny Elektro-Perfekt
inż. Zbigniew Fryc, EuroWarsztat Damiko Damian Hofman z Liszek oraz Pracownia Piekarniczo-Cukiernicza “Łysa Góra” Ewa i Janusz Trojan. Dziękujemy bardzo naszym darczyńcom.