Zespół Pieśni i Tańca "Ziemia Lisiecka"

zpit-ziemialisiecka-logo
Kategorie
Bez kategorii

Rok 2020 z folklorem i kulturą ludową

Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Lisiecka” od lutego do końca listopada 2020 roku w ramach dotacji otrzymanej w otwartym konkursie ofert na realizację zadań publicznych w Gminie Liszki w 2020 roku realizował zadanie pn. Rok 2020 z folklorem i kulturą ludową. Choć koronawirus pokrzyżował wiele naszych zespołowych planów, to przez te wszystkie miesiące nie ustawaliśmy w działaniach. Od połowy marca nasi tancerze otrzymywali drogą mailową od naszych instruktorów solidną dawkę ćwiczeń wokalnych i tanecznych oraz utrwalali w warunkach domowych nasze zespołowe układy. Efekty swojej pracy prezentowali wysyłając do nas filmiki, na których widać, że dzielnie ćwiczą: na tarasie, w salonie i w ogrodzie. Nasi tancerze korzystali również z lekcji tanecznych zaproponowanych przez Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. S Hadyny oraz Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze”

W tym trudnym czasie członkowie zespołu na zaproszenie przyjaciół z Zespołu Pieśni i Tańca „Łódź”, wzięli udział we wspólnym projekcie tanecznym, czego efektem jest „Kwarantannowa Rokiczanka”, fragment do obejrzenia pod linkiem https://tiny.pl/7sxg2

Ponieważ zaplanowane przez nas koncerty nie mogły się odbyć postanowiliśmy promować nasz piękny folklor i Gminę Liszki w sieci tworząc kanał na YouTube link: https://bit.ly/3hCXMUo  na którym pojawiły się filmy z koncertów i konkursów w których braliśmy udział.

Na przełomie czerwca i lipca wzięliśmy udział w XII Międzynarodowym Konkursie Internetowym DIGI – TALENTY LATO 2020, którego organizatorem była Fundacja Inicjatywa w ramach projektu Kalejdoskop Talentów. Udział w konkursie, choć w formie wirtualnej okazał się wspaniałą okazją do promocji naszej gminy i zespołu. Tym razem talent naszych młodych tancerek i tancerzy doceniło międzynarodowe jury.  W konkursie wzięły udział zespoły z różnych krajów.

Grupa Reprezentacyjna naszego zespołu została laureatem I stopnia, co oznacza, że zajęła I miejsce w konkursie w swojej kategorii wiekowej a Młodsza Grupa Reprezentacyjna zajęła w konkursie II miejsce, otrzymując dyplom laureata II stopnia w swojej kategorii wiekowej.

Nasze prezentacje wysłane na konkurs można obejrzeć pod linkami: https://bit.ly/3f82N5K, https://bit.ly/3gxBmlS

W drugiej połowie sierpnia udało nam się wrócić na salę i znów zobaczyć na żywo roześmiane buzie naszych młodych tancerzy i tancerek, którzy w pełnym składzie z zapałem ruszyli do tańca uczestnicząc w wakacyjnych warsztatach tanecznych. Zajęcia prowadzone były przez naszych instruktorów, a także zaproszonych nauczycieli tańca Paulinę i Łukasza Kopyto specjalizujących się głównie w polskich tańcach narodowych i regionalnych, ale prezentujących także tańce towarzyskie i tańce innych krajów. Paulina i Łukasz są tancerzami mistrzowskiej klasy tanecznej, są też wielokrotnymi Mistrzami Polski oraz laureatami pierwszych miejsc konkursów polskich tańców narodowych w formie towarzyskiej. Podczas zajęć dzieci i młodzież doskonaliła swoją technikę taneczną, uczyła się oberka i kujawiaka a także poznawała nowe elementy i figury taneczne.

We wrześniu ruszyliśmy z naborem do zespołu i zajęciami pełną parą, oczywiście w warunkach reżimu sanitarnego. Szlifowaliśmy stare układy, a także zaczęliśmy pracę nad nowym programem. Było to możliwe dzięki Wójtowi Gminy Liszki Pawłowi Misiowi oraz ogromnej życzliwości Druhów z OSP Ściejowice, którzy przygarnęli nasz zespół i umożliwili nam realizowanie zajęć w remizie OSP w Ściejowicach. Bardzo gorąco dziękujemy Wam, Panowie
i liczymy na dalsza współpracę.

W terminie  2-3.10.2020 r. reprezentanci Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Lisiecka”, mieli ogromną przyjemność i zaszczyt uczestniczyć w ceremonii wręczania medali podczas Mistrzostw Europy Juniorów i Młodzieżowców w slalomie kajakowym Kraków 2020 na Kolnej. Nasi tancerze pięknie prezentowali się w strojach regionalnych dumnie reprezentując Gminę Liszki.

6 października 2020 r. Stowarzyszenie Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Lisiecka otrzymało Wyróżnienie Starosty Krakowskiego za szczególne osiągnięcia w działaniach na rzecz społeczności lokalnej w roku 2019 w dziedzinie kultury i sztuki.

Niestety rosnąca ilość zachorowań w Polsce  i głos rozsądku zadecydował o tym, że w połowie października podjęliśmy decyzję o przeniesieniu ponownie zajęć zespołowych do świata wirtualnego nie zwalniając oczywiście tempa. Wszystkie dzieci i młodzież pod czujnym, „wirtualnym okiem” naszych instruktorów ćwiczą w domu i wciąż zbierają plony swojej pracy. Na początku listopada zgłosiliśmy nasz zespół do Konkursu Pieśni Patriotycznej „Moja mała i duża ojczyzna” odbywającego się w Krakowie ramach Ludowych Echów Kurdwanowa Odsłona Wirtualna i zostaliśmy jego laureatem.

Pary turniejowe natomiast dzięki dotacji z Gminy Liszki, a także wsparciu finansowemu LGD Blisko Krakowa w ramach konkursu „Patronat Skarby Blisko Krakowa 2020” od października do końca listopada pary turniejowe uczestniczyły w warsztatach tanecznych ćwicząc na sali pod czujnym okiem Pauliny i Łukasza Kopyto przygotowując się do nowego sezonu turniejowego
w 2021 roku. Podczas zajęć nasza młodzież szlifowała technikę taneczną oraz wyraz artystyczny. Instruktorzy opracowali również dla naszych par nowe choreografie. Był to czas intensywnej, ale bardzo  przyjemnej i wartościowej pracy.

W ramach dotacji otrzymanej w otwartym konkursie ofert na realizację zadań publicznych w Gminie Liszki w 2020 roku udało nam się również uzupełnić naszą garderobę o 10 par butów tanecznych, 2 krakowskie bluzki dziewczęce i 2 koszule chłopięce, 4  spódnice, 3  kaftany i 2 czapki krakowskie oraz 8 kamizelek spiskich.

Choć rok był bardzo ciężki, udało nam się przetrwać w niezmienionym składzie i zdobyć nagrody. Pomimo wielu trudności jesteśmy mocniejsi, silniejsi i gotowi do dalszego działania na rzecz naszej małej ojczyzny.

Dotacja, którą otrzymaliśmy z Gminy Liszki pozwoliła zespołowi działać na najwyższym poziomie pod okiem fachowców takich jak Adrianna Raduszewska, która od lat jest w naszym zespole nauczycielem śpiewu i akompaniatorem oraz Pauliny i Łukasza Kopyto, którzy latem
i jesienią poprowadzili dla naszych tancerzy warsztaty taneczne.

Krótka prezentacja fotograficzno –  filmowa z realizacji projektu pod linkiem https://tiny.pl/7smh8.

Herb

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Gminy Liszki

 

 

Dziękujemy Wójtowi Gminy Liszki Pawłowi Misiowi za wsparcie działalności
Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Lisiecka w roku 2020.